STK Kaletach
stk-kalety  
  STK
  RAJD MAŁOPOLSKA 2013
  Projekt tras rajdowych wraz z najciekawszymi atrakcjami na trasach.
  Galeria
  Centralny Zlot Turystów Kolarzy PTTK 2008 w Kaletach
  Sprawozdanie STK Kalety za 2005
  Sprawozdanie STK Kalety za 2006
  Sprawozdanie STK Kalety za 2007
  Sprawozdanie STk Kalety za 2008
  Sprawozdanie STK Kalety za 2009
  Odznaki
  Księga gości
  Forum
Sprawozdanie STK Kalety za 2005

 

 
Sprawozdanie sekcji turystyki kolarskiej w Kaletach przy TKK im. Wł. Huzy w Gliwicach.
 
Statystyka w liczbach:
7 – rajdów ( 13 dni na rowerze )
4 rajdy – powyżej 10 uczestników ( w tym uczestnictwo w CZTK Kamienica Elbląska 2005)
3 rajdy – poniżej 10 uczestników
11 – wycieczek sekcyjnych ( 13 dni na rowerze )
34 – odznaki krajoznawcze ( w tym 5 KOT )
Konkursy:
13 – razy I miejsce ( w tym konkurs drużynowy ) 
12 – razy II miejsce
7 – razy III miejsce
 
1.
Data: 2.04.05
Trasa: Trasa po okolicznych lasach – 18 km
Typ: wycieczka
Uczestnicy: Danuta Kopyciok, Agnieszka Kopyciok, Grzegorz Kukowka, Aleksandra Maruszczyk, Marlena Grzeszczak, Małgorzata Makles, Jakub Kukowka, Damian Korzekwa, Sławek Korzekwa, Marcin Nowak, Marcin Mentel, Robert Spyra, Łukasz Kłosek, Rafał Przemęcki, Andrzej Kaczmarczyk, Iwona Świtała – 16 osób
Informacje z wyjazdu: dyskusja o złym stanie zdrowia papieża Jana Pawła II, ognisko, zabawy w siłaczy, zabawy śniegiem, leśna ambona, zapoznanie młodzieży z pomnikami przyrody w Kaletach przy wiekowym cisie.
 
 2.
Data: 3.04.05
Trasa: Kalety – Tarnowskie Góry – zabytkowa kopalnia – sportowa dolina - Kalety – 45 km
Typ: wycieczka
Uczestnicy: Grzegorz Kukowka, Jakub Kukowka, Damian Korzekwa, Sławek Korzekwa, Marcin Nowak, Łukasz Kłosek, Damian Baron, Łukasz Baron, Krzysztof Baron, Szymon Watoła, Dariusz Nierobiś, Daniel Marczak, Mateusz Painta, Marcin Marzec, Arek Saternus, Mateusz Kopyciok, Tomek Maruszczyk – 17 osób
Informacje z wyjazdu: kolejne rozważania na temat papieża Polaka, powrót w grupkach, dwóch zabłądziło, zwiedzanie skansenu kolejki wąskotorowej, kamieniołom i rezerwat „Segiet”
 
3.
Data: 10.04.05
Trasa: Kalety – Koszęcin – Łazy – Babienica – Psary – Piasek – Sośnica - Kalety – 45 km
Typ: wycieczka
Uczestnicy: Grzegorz Kukowka, Robert Spyra, Łukasz Wojsyk, Katarzyna Wer, Łukasz Kłosek, Rafał Przemęcki, Kinga Kampa, Magda Kurda, Izabela Bambynek, Lucyna Peła, Natalia Suchorska, Andrzej Kaczmarczyk – 12 osób
Informacje z wyjazdu: zwiedzane obiekty tj. drewniany kościółek w Koszęcinie, pałac i park w Koszęcinie, strusie w Psarach, rezerwat „Góra Grojec”, kuady, kłopoty z rowerem Kasi i Grzesia, babcia Łukasza, Natalia goniła Roberta.
 
 
4.
Data: 23-24.04.05
Trasa:
Dzień I: Kalety – Brusiek – Tworóg – Wielowieś – Toszek – Niewiesze – Łany – Rudziniec – 50 km
Dzień II: Rudziniec – Bojszów – Rachowice – Kozłów – Łabędy – Pyskowice – Łubie – Jesiona – Połomia – Brynek – Hanusek – Mikołeska – Kalety – 60 km
Typ: rajd ( Rajd Młodzieżowy – TKK im. Wł. Huzy w Gliwicach)
Uczestnicy: Grzegorz Kukowka, Katarzyna Wer, Łukasz Wojsyk, Kinga Kampa, Magda Kurda, Izabela Bambynek, Lucyna Peła, Aleksandra Kukowka, Patrycja Nowacka, Dominik Olek, Sebastian Społa, Adam Kurda, Mateusz Painta, Szymon Watoła, Dariusz Nierobiś, Marcin Nowak, Dariusz Gabryś, Jakub Wicher – 18 osób
Informacje z wyjazdu: zwiedzane obiekty tj. drewniane kościółki w Bruśku, Rudzińcu, Bojszowie, pałac w Tworogu, dworek z parkiem w Wielowsi, zamek w Toszku, pałace w Brynku i Łubiu; przygody: piwko Darka, niemiła przygoda z Kingą i Łukaszem, huśtawka w Rachowicach, trener i psy północy w Bojszowie, ognisko, kłopoty z kolanem Izy, wypadek Kasi Wer i wspaniała reperacja jej roweru przez Sebastiana, wypadek w jeździe na orientację Sebastiana w wyniku czego doszło do pęknięcia widełek.
Osiągnięcia: I m. Aleksandra Kukowka w jeździe na orientację w kat. starszych, II m. Sebastian Społa w jeździe na orientację w kat. starszych, III m. Adam Kurda w jeździe na orientację w kat. starszych, IV m. Dariusz Nierobiś w jeździe na orientację w kat. starszych, V m. Szymon Watoła w jeździe na orientację w kat. starszych, VI m. Marcin Nowak w jeździe na orientację w kat. starszych. I m. Izabela Bambynek w jeździe na orientację w kat. młodszych, I m. Kinga Kampa w konkursie krajoznawczym w kat. starszych, II m. Katarzyna Wer w konkursie krajoznawczym w kat. starszych, III m. Aleksandra Kukowka w konkursie krajoznawczym w kat. starszych, IV m. Lucyna Peła w konkursie krajoznawczym w kat. starszych, V m. Magdalena Kurda w konkursie krajoznawczym w kat. starszych, I m. Izabela Bambynek w torze przeszkód w kat. dziewcząt, II m. Aleksandra Kukowka w torze przeszkód w kat. dziewcząt, II m. Szymon Watoła w torze przeszkód w kat. chłopców starszych, IV m. Marcin Nowak w torze przeszkód w kat. chłopców starszych, I m. w konkursie drużynowym na trasie dwudniowej.  
 
5.
Data: 02.05.05
Trasa: Kalety – Brusiek – tzw. „Rande Vouz” – polanka na Krywałdzie- Kalety – 25 km
Typ: wycieczka
Uczestnicy: Grzegorz Kukowka, Rafał Przemęcki, Izabela Bambynek, Andrzej Kaczmarczyk, Aleksandra Kukowka, Aneta Cesarz, Rafał Wilk, czwórka rodziny Świętek, Natalia Bździon, Danuta Kopyciok, Agnieszka Kopyciok, Lipiński z Mickiewicza, Marta Cieślik, Tomek Ogorzelski, Maciej Sałata, Mariusz Lisiecki, Paweł Gad, Paweł Sośnica, Łukasz Wojsyk, Karolina Gruner, Krzysztof Baron, Darek Nierobiś, Szymon Watoła, Łukasz Ferenc, Marcin Burek, Mateusz Bańczyk, Dawid Kołodziej, Przemek Wicher, Rupik, Daniel Marczak, Łukasz Kłosek, Jakub Kukowka   – 35 osób
 
 Informacje z wyjazdu: urocze tereny leśne okolic Kalet, zabawy i konkursy na polance w Krywałdzie.
 
6.
Data: 22.05.05
Trasa: Kalety – Brusiek – Koty – Potępa – Borowiany – Krupski Młyn – Ziętek – Potępa – Żyłka – Kokotek – Piłka - Krywałd - Kalety – 60 km
Typ: wycieczka
Uczestnicy: Grzegorz Kukowka, Łukasz Wojsyk, Krzysztof Baron, Daniel Marczak – 4 osoby
Informacje z wyjazdu: zwiedzane obiekty tj. drewniany kościółek w Bruśku, zabytkowy kościółek w Kotach, zabytkowa kapliczka w Potępie, wiszący most w Krupskim Młynie; kajaki na jeziorze Posmyk, ośrodek Posmyk, kawiarnia na Piłce, piękne lasy w okolicach Tworoga i Krupskiego Młyna, jezioro Borowiany, zwiedzanie ruiny dawnej gajówki na Krywałdzie, kierownik pobłądził.
 
 7.
Data: 27-29.05.05
Trasa:
Dzień I: Kalety – Woźniki – Koziegłowy – Mysłów – Pińczyce – Żelisławice – Siewierz – Ząbkowice – Łosień – Łęka - Sławków – 75 km
Dzień II: Sławków – Bukowno – Olkusz – Rabsztyn – Pazurek – Klucze - Sławków – 50 km
Dzień III: Sławków – Kazimierz – Gołonóg – Dąbrowa Górnicza – Będzin – Psary – Rogoźnik – Wymysłów – Ossy – Niezdara – Żyglin – Kalety – 75 km
Typ: wycieczka 3-dniowa
Uczestnicy: Grzegorz Kukowka,, Krzysztof Baron, Łukasz Kłosek, Dariusz Nierobiś, Kinga Kampa, Szymon Watoła, Marcin Nowak, Marcin Mentel, Michał Michalik  – 9 osób
Informacje z wyjazdu: zwiedzane obiekty tj. zamki w Będzinie, Rabsztynie i Siewierzu, pałac w Pińczycach, rynek w Olkuszu, punkt widokowy na pustynię Błędowską w kluczach, ruina bunkra w Kluczach, zabytkowe kościoły w Pińczycach, Olkuszu i Siewierzu, elektrownia w Łęce, widok na hutę „Katowice”, jeziora Pogoria i Rogoźnik, bunkry w Niezdarze, austeria w Sławkowie, pozostałości po zamku w Sławkowie; ciekawostki: Wiesiek z Woźnik, ciekawi panowie z Olkusza i Siewierza, koszulka Suska, kłótnie kuzynów, piękne widoki jurajskie, skałki, opalanie chłopaków, harcerze, wieczorne opowieści, gry w karty, kąpiele na jeziorach, cmentarne kąpiele, podjazdy i zjazdy, wspaniałe schronisko.
 
8.
Data: 5.06.05
Trasa: Kalety – Pniowiec – Strzybnica – Rybna – Laryszów – Zbrosławice - Kalety – 50 km
Typ: rajd ( Święto Roweru – TKK im. Wł. Huzy w Gliwicach )
Uczestnicy: Grzegorz Kukowka, Krzysztof Baron, Daniel Marczak, Natalia Bździon, Agnieszka Olma, Agnieszka Kopyciok, Danuta Kopyciok, Natalia Suchorska, Beata Kulawik, Arek Saternus, Rafał Przemęcki, Robert Spyra, Łukasz Kłosek – 13 osób
Informacje z wyjazdu: zwiedzane obiekty tj. pałac w Rybnej; na mecie rajdu na stadninie była możliwość przejażdżki konnej, zwiedzenia stadniny koni z przewodnikiem, upieczenia kiełbaski, możliwość startowania w konkursach.
Osiągnięcia: I m. Krzysztof Baron z żółwiej jeździe w kat. gimnazjum, I m. Danuta Kopyciok w żółwiej jeździe w kat. dziewcząt.
 
9.
Data: 12.06.05
Trasa: Kalety – Żyglin – Świerklaniec – Wymysłów – Dobieszowice – Piekary Śl. – Kozłowa Góra – Orzech – Świerklaniec – Chechło Nowe – Miasteczko Śl. - Kalety – 50 km
Typ: wycieczka
Uczestnicy: Grzegorz Kukowka, Jakub Kukowka, Tomek Ogorzelski, Adrian Bernacki, Rafał Imiołczyk – 5 osób
Informacje z wyjazdu: zwiedzane obiekty tj. sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej, bunkier w Dobieszowicach, zbiornik Kozłowa Góra, ruina romantyczna w Orzechu, park i pałac kawalera w Świerklańcu, jezioro Chechło; ciekawostki: defekty rowerów Kuby i Adriana, marudny Adrian, powrót z Miasteczka Śląskiego pociągiem, zagrodzona droga.
 
10.
Data: 19.06.05
Trasa: Kalety – Hanusek – Boruszowice – Brynek - Kalety – 30 km
Typ: rajd ( Święto Roweru – „Catena” Bytom )
Uczestnicy: Grzegorz Kukowka, Jakub Wicher, Tomek Ogorzelski, Damian Marczak, Krzysztof Baron – 5 osób
Informacje z wyjazdu: rajd został zorganizowany przez Klub Turystyki Kolarskiej „Catena” z Bytomia na terenie nadleśnictwa Brynek; zwiedzane obiekty tj. pałac, ogród botaniczny i park w Brynku;
Osiągnięcia: 2 m. w żółwiej jeździe – Krzysztof Baron, 3 m. w żółwiej jeździe – Jakub Wicher, 4 m. w żółwiej jeździe – Tomek Ogorzelski.
 
11.
Data: 27.06.05
Trasa: Kalety – Woźniki – Koziegłowy – Żarki – Przewodziszowice – Ostrężnik – Złoty Potok – Siedlec – Biskupice – Choroń – Poraj – Gężyn – Koziegłowy  - Kalety – 120 km
Typ: wycieczka
Uczestnicy: Grzegorz Kukowka, Krzysztof Baron, Daniel Marczak, Rafał Imiołczyk, Olek Gabryś – 5 osób
Informacje z wyjazdu: zwiedzane obiekty tj. sanktuarium maryjne w Leśniowie, ruina zamku w Ostrężniku, ruina strażnicy jurajskiej w Przewodziszowicach, rezerwaty: Parkowe i Ostrężnik, dworek Krasińskich w Złotym Potoku, pałac Raczyńskich w Złotym Potoku, jezioro Porajskie, pustynia Siedlecka, kamieniołom Warszawski, piękne krajobrazy, skałki i jaskinie Jury.
 
 
12.
Data: 1.07.05
Trasa: Kalety – Świerklaniec – Bytom – Chorzów – Katowice – Bytom – Tarnowskie Góry - Kalety – 95 km
Typ: wycieczka nocą
Uczestnicy: Grzegorz Kukowka, Andrzej Kaczmarczyk, Darek Nierobiś – 3 osoby
Informacje z wyjazdu: zwiedzanie nocą Śląska (Katowice, Chorzów, Świerklaniec, Bytom, Tarnowskie Góry), park kultury i wypoczynku, rusztowania dużego centrum handlowo-rekreacyjnego, spodek i zabudowa centrum Katowic, Bytomia, Chorzowa, kopiec wyzwolenia w Piekarach Śląskich, policjanci, przystanek niedaleko klubu dla dorosłych, atrakcyjna jazda nocą przez wielopasmówki i drogi leśne; wyjazd odbył się o 22:00 a zakończył 6:00.
 
13.
Data: 3.07.05
Trasa: Kalety – Mikołeska – Boruszowice – Brynek – Boruszowice – Pniowiec - Mikołeska - Kalety – 45 km
Typ: rajd ( II Rajd Rowerowy Poznajemy Ziemię Tarnogórską )
Uczestnicy: Grzegorz Kukowka, Daniel Marczak, Jakub Kukowka, Rafał Wilk, pan z Lublińca, Dawid Kołodziej, Artur Klyta, Kamil Winkler, Szymon Watoła, Dariusz Nierobiś, Andrzej Kaczmarczyk, Damian Marczak, Marcin Kocyba, Dawid Baron, Tomek Ogorzelski, Anna Lisoń, Anna Buczek, Agnieszka Marzec, Patrycja Nowakowska, Aneta Cesarz, Bartek Nowacki, Przemysław Nowacki, Krystyna Nowacka, Łukasz Belka, Mariusz Jasiński, Bartek Klejnowski  – 26 osoby
Informacje z wyjazdu: zwiedzane obiekty tj. pałac i park w Brynku; kąpiel w zalewie Pniowiec, kłopoty Patrycji z Bartkiem i rowerem w drodze powrotnej, na miejscu był bigos, konkursy, zabawy, napoje i słodycze.
Osiągnięcia: 1 m. Daniel Marczak w żółwiej jeździe, 2 m. Marcin Kocyba, 1 m. Daniel Marczak w toczeniu obręczom, 2 m. Szymon Watoła w toczenie obręczom, 1 m. Agnieszka Marzec w rzucie piłeczką, 2 m. Dawid Kołodziej w rzucie piłeczką, 3 m. Jakub Kukowka w rzucie piłeczką, 2 m. Dariusz Nierobiś w slalomie rowerowym, 3 m. Dawid Kołodziej w slalomie rowerowym, 1 m. Mariusz Jasiński w konkursie stójki, 2 m. Łukasz Belka w konkursie sójki, 3 m. Agnieszka Marzec w konkursie stójki.
 
7.
Data: 12-20.08.05
Trasa:
Dzień I(niedziela) : Kamienica Elbląska – Suchacz – Jagodno – Rubno Wielkie – Elbląg – Kamienica Elbląska ( m. in. Parada ulicami Elbląga) – 35 km
Dzień II: Kamienica Elbląska – Rubno Wielkie – Nowakowo – Kępiny Małe – Marzęcino – Tujsk – Stegna – Krynica Morska – wodolot – Elbląg – Kamienica Elbląska – 75 km
Dzień III: Kamienica Elbląska – Elbląg – Raczki Elbląskie – Wiśniewo – Jelonki – Krosno – Pasłęk – Bogaczewo – Janów – Elbląg – Kamienica Elbląska – 85 km
Dzień IV: Kamienica Elbląska – Suchacz – Kadyny – Tolkmicko – Podgrodzie – Frombork – Braniewo – Frombork – Chojnowo – Kadyny – Kamienica Elbląska – 90 km
Dzień V: Kamienica Elbląska – Nowakowo – Kępa Rybacka – Bielnik II – Kępki – Jazowa – Rakowo – Myszewo – Lasowice Wielkie – Malbork – Jegłownik – Elbląg – Kamienica Elbląska – 100 km
Dzień Vi: Kamienica Elbląska – Rangóry – Pruchnik – Ogrodniki – Pagórki – Łącze – Kadyny – Suchacz – Kamienica Elbląska – 35 km
Typ: rajd ( CZTK Kamienica Elbląska 2005)
Uczestnicy: Grzegorz Kukowka(6+0), Jakub Kukowka(2+4), Maria Kukowka(2+4), Stefan Kukowka(2+3), Katarzyna Kukowka(1+3), Aleksandra Kukowka(3+2), Jakub Wicher(5+1), Mariusz Jasiński(5+1), Bartłomiej Klejnowski(3+3), Łukasz Belka(3+2), Danuta Piosek(5+1), Anna Kąpała(3+3), Monika Kierat(3+2), Łukasz Nowacki(1+2), Mariusz Nowakowski(2+1), Grund Dawid(2+1), Radosław Jańczyk(2+1), Michał Mandla(3+2), Marta Mandla, Martin Piosek(3+2), Krystyna Nowacka(0+2), Daniel Marczak(3+1) – 22 osoby
Informacje z wyjazdu: zwiedzanie Elbląga z przewodnikiem, katedra, wyburzone miasto, muzeum, kanał elbląski i rzeka Elbląg, port w Elblągu, pochylnie, rejs statkiem po kanale elbląskim, rejs wodolotem, plaża nad morzem w Stegnach i w Krynicy Morskiej, most pontonowy, dwie przeprawy promami rzecznymi, liczne pozostałe przeprawy przez kanały na Żuławach Wiślanych, zwiedzanie wzgórza katedralnego w Fromborku, domy podcieniowe, PK Wysoczyzny Elbląskiej, ruina wiatraka w Łęczu, riwiera w Kadynach, dąb Barzyckiego w Kadynach, pałac i stadnina koni w Kadynach, bazylika mniejsza w Braniewie, pałac w Suchaczu, kolejka wąskotorowa, sanktuarium w Braniewie, zamek w Malborku, skrót po błocie, parada ulicami Elbląga, wypad do Multikina w Elblągu, wieczorne ogniska, 3 blondynki w drodze z Malborka, Monika jako mistrzyni autostopu, tradycyjne gubienie się na trasie, patelnia w Braniewie, kamień upamiętniający 700-lecie wsi Ogrodniki, kamień ku czci poległym wojakom w okolicach Jelonek, najniższy punkt w Polsce, rezerwat zalew Elbląski, rezerwat jezioro Druzno, kościół w Tolkmicku i Podgrodziu, punkty widokowe, krajobraz Żuław Wiślanych, pokrzyżacka zabudowa Pasłęku, zakłady w Krośnie, wieczorne imprezy, samotna wycieczka Łukasza, zwiedzanie Gdańska, puchar i wiele innych ciekawych zdarzeń.   
Osiągnięcia: 1 m. Daniel Marczak w tenisie stołowym, 2 m. Dawid Grund w tenisie stołowym, 3 m. Grzegorz Kukowka w tenisie stołowym, 4 m. Mariusz Jasiński w konkursie krajoznawczym, 5 m. Danuta Piosek w konkursie krajoznawczym, 8 m. Grzegorz Kukowka w konkursie krajoznawczym.
 
15.
Data: 28.08.05
Trasa: Kalety – Tarnowskie Góry – Bobrowniki Śląskie – sportowa Dolina - Kalety – 45 km
Typ: rajd ( Rajd rowerowy Klubu „Catena” z Bytomia z metą w sportowej Dolinie)
Uczestnicy: Krzysztof Baron, Piotr Baron, Tomasz Sotel, Sebastian Waloszczak – 4 osoby
Informacje z wyjazdu: uczestnictwo w rajdzie rowerowym organizowanym przez Bytomski Klub Turystyki Kolarskiej „Catena”
Osiągnięcia: 1 m. Sebastian Waloszczak w żółwiej jeździe, 2 m. Piotr Baron w żółwiej jeździe.
 
16.
Data: 4.09.05
Trasa: Kalety – Misteczko Śląskie - Kalety – 25 km
Typ: wycieczka
Uczestnicy: Grzegorz Kukowka, Jakub Kukowka, Rafał Wilk, Sonia Imiołczyk, Dawid Kołodziej, Czarek Dziadurski, Andrzej Kaczmarczyk – 7 osób
Informacje z wyjazdu: zwiedzaliśmy między innymi drewniany kościółek w Miasteczku Śląskim; wybraliśmy się na przejażdżkę wąskotorówką na trasie Miasteczko Śląskie – Bytom – Miasteczko Śląskie, widzieliśmy duże wyrobiska piasku w okolicy huty cynku i ołowiu w Miasteczku Śl
 
17.
Data: 11.09.05
Trasa: Kalety – Koszęcin – Cieszowa – Lisów – Tanina – Pawełki – Kochcice - Jawornica – Sadów – Koszęcin - Kalety – 60 km
Typ: wycieczka
Uczestnicy: Grzegorz Kukowka, Czarek Dziadurski, Olek Gabryś, Rafał Imiołczyk, Andrzej Kaczmarczyk – 5 osób
Informacje z wyjazdu: piękne lasy w okolicach Dubieli, uroczysko na tyłach GOSIR-u w Koszęcinie, kościółki drewniane w Cieszowej i Pawełkach, pałac i park w Kochcicach, rezerwat Rododendronów, przygoda z głuchą jak pień babcią z Barszczoka, PK Lasy nad Górną Liswartą, pałac w Wierzbiu, przygoda z rowerem Olka, mecz w Kochcicach.  
 
18.
Data: 1.10.05
Trasa: Kalety – Zielona – Kolonia Woźnicka – Bibiela – Kolonia Woźnicka - Zielona - Kalety – 30 km
Typ: rajd ( Śląska Jesień - Zabrze)
Uczestnicy: Krzysztof Baron, Grzegorz Kukowka, Darek Mentel, Robert Spyra, Magda Watoła, Czarek Dziadurski – 6 osób
Informacje z wyjazdu: drewniano-murowany pałac myśliwski Donnesmarków w Bibieli, dwie grupy, szukanie się po lesie, oględziny ośrodka w Zielonej.
 





Dodaj komentarz do tej strony:
Twoje imię:
Twoja wiadomość:

Witamy na naszej stronie!!!  
   
Reklama  
   
Karta zgłoszeniowa  
  http://chomikuj.pl/anius992/karta+zg*c5*82oszeniowa,2556197664.doc  
Dzisiaj stronę odwiedziło już 1 odwiedzający (2 wejścia)
=> Chcesz darmową stronę ? Kliknij tutaj! <=